Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! În luna aprilie urmează să nasc. Pana ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! În luna aprilie urmează să nasc. Pana in acest ...

Buna seara!
În luna aprilie urmează să nasc. Pana in acest moment nu am intrat in concediu de maternitate( cele 126 zile de care pot beneficia) si nici nu doresc sa intru prea curând. Vreau sa merg la muncă, cât de mult imi permite starea de sănătate. Locul de munca este de bibliotecar comunal. Intrebarea este: cererea de suspendare se face dupa trecerea celor 42 de zile de concediu postanatal? Abia după trecerea acestor 42 de zile se poate scoate postul la concurs pe perioada determinată? Sau se poate scoate si mai înainte? Cum procedez cu predarea-primirea gestiunii fondului de carte? Ar trebui să fiu si eu prezentă cand se face inventarierea? Ideea este ca nu as dori sa intre in biblioteca nimeni, pana nu sunt prezenta si ei, dar nu stiu cum sa pun problema legal...
Multumesc anticipat!
Cererea de suspendare se face dupa trecerea celor 42 de zile de concediu postanatal sau înainte.

După trecerea acelor 42 de zile se poate scoate postul la concurs.