Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Locuiesc intr-un municipiu de judet (unde am si ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Locuiesc intr-un municipiu de judet (unde am si domiciliul stabil) ...

Locuiesc intr-un municipiu de judet (unde am si domiciliul stabil) si mai am o casa intr-un sat. Pentru casa din sat, nelocuita din anul 2012, nu am achitat taxa de salubrizare si am achitat toate obligatiile pretinse de primarie si pentru anul 2021 inca din luna martie. In luna februarie 2022, dorind sa achit obligatiile anului current, constat ca primaria mi-a calculat taxe speciale salubrizare pentru doua personae, desi nu locuiesc acolo, nu am chiriasi, incepand cu luna august 2021. Temeiul legal invocat de primarie este o hotarare a consiliului local al comunei, care la randu-i invoca o hatarare a consiliului judetean ce prevede ca in cazul caselor nelocuite se va achita taxa pentru o persoana. Codul fiscal la art. 484, precum si Legea 273 la art.30(6) prevad acelasi lucru: Taxele special se incaseaza numai de la persoanele fizice si juridice care se folosesc de serviciile publice locale pentru care s-au instituit taxele respective. Pot hotararile consiliilor locale, sau judetene sa aiba prevederi contrare legilor, unele speciale ? Pot fi obligat sa platesc taxa speciala, desi nu locuieste nimeni acolo, chiar si pentru o persoana, la fel ca si unul care locuieste acolo si beneficiaza de serviciile de salubrizare ?
Va multumesc !
Atacati in contencios administrativ hotararea consiliului local si anulati hotaarea pentru nelegalitate, daca este nelegala..