Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă pentru 2 minori a fost emisă ordonanta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă pentru 2 minori a fost emisă ordonanta presidentiala de ...

Dacă pentru 2 minori a fost emisă ordonanta presidentiala de plasament in regim de urgență si tatal acestora a ascuns copiii să nu-i poate fi luați și refuză sa-i predea autorităților care sunt consecintele si ce masuri pot fi luate. Multumesc.

Bună ziua,
În situațiile în care persoana la care se află minorii refuză să pună în executare o hotărâre privitoare la aceștia, potrivit dispozițiilor legae, hotărârea respectivă poate fi pusă în executare prin intermediul executorului judecătoresc.
Luați legătura cu un avocat pentru a vă explica, în concret, ce presupune acestă procedură și pentru a vă pregăti înscrisurile necesare sau adresați-vă direct unui executor judecătoresc.

O zi bună!