Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inregistrarea ca operator de date cu caracter ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inregistrarea ca operator de date cu caracter personal .

Mai este obligatoriu Inregistrarea ca operator de date cu caracter personal pentru o societate comerciala care administreaza un site web cu locuri de munca?
Cv-uriile condidatiilor care se afla pe acest site sunt vizibile doar angajatoriilor care au un cont de angajator pe site.
Multumesc
myagh86, utilizator
Bună ziua,

Obligația aceasta era aplicabilă legislației vechi, Directiva 95/46 transpusă în legea națională – Legea 677/2001.

Sub această legislație era necesar ca fiecare operator de date cu caracter personal să se notifice la ANSPDCP și i se atribuia un număr de inregistrare.

Acel număr de identificare însoțea datele de identificare ale societății.

Incepând cu 25 mai 2018, odată cu aplicarea GDPR-ului, această obligație nu mai există.

Nu mai există nici posibilitatea să vă înregistrați ca operator de date.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat