avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Care este procedura pentru inregistrare ca operator ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Care este procedura pentru inregistrare ca operator date cu caracter ...

Care este procedura pentru inregistrare ca operator date cu caracter personal? Pe website-ul dataprotection.ro nu se mai regaseste formularul de inscriere.
Din 26 mai 2016 operatori de date cu caracter personal nu mai au obligatia sa notifice ANSPDCP.
Deci practic nu trebuie sa mai declari sau faci nimic in acest sens? Putem prelua informatiile utilizatorilor ca email , telefon , nume, fara probleme legale?
Nu am spus asa ceva, pt prelucrarea datelor cu caracter personal trebuie respectate o serie de masuri prevazute in legislatie, aceasta legislatie este foarte ampla iar amenzile sunt uriase, am spus doar ca nu mai trebuie sa notificati ANSPDCP ca deveniti operator, in schimb trebuie declarat numele responsabilului cu protectia datelor cu caracter personal, de asemenea aveti multe alte obligatii, trebuie sa cititi reglementarile legale.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2022
magiccom, utilizator
Buna ziua,

În conformitate cu prevederile Regulamentului UE 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE, începând din data de 25 mai 2018 (data aplicării acestui act normativ european), operatorii nu mai au obligația notificării prelucrărilor de date.


In procedura de implementare GDPR, pot fi realizate urmatoarele proceduri:

1. Analiza GAP
Evaluarea asupra conformitatii Companiei si a sistemului de controale implementat in prezent in raport cu cerintele tehnice si operationale specifice GDPR.

2. Inventarierea datelor
3. Analiza fluxurilor
Identificarea proceselor operationale care colecteaza si prelucreaza date cu caracter personal.

4. Implementarea actiunilor
Procesul de informare
Colectarea consimtamantului
Documentatia interna
Modificarea contractelor
Notificarea incidentelor
Evidenta activitatilor de prelucrare
5. Auditul final
In care se evidentiaza masurile tehnice si administrative adecvate ce trebuiesc implementate pentru conformitateaa cu normativul GDPR.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele video de ... catali123456 catali123456 In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele video de la blocuri? Si cat timp pot fi pastrate? Cine le poate accesa? multumesc (vezi toată discuția)
Legislatie gdpr - birou de copiat acte Alina Maria 1 Alina Maria 1 Buna ziua. As dori sa adresez o intrebare in ceea ce priveste legislatia GDPR… in cazul unui birou de copiat acte, daca se doreste comunicarea cu institutii ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa știe și sa facă o firma (srl) despre protectia datelor? Tyno1974 Tyno1974 Ce trebuie sa știe și sa facă o firma (SRL) despre Protectia datelor? (vezi toată discuția)