Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fostul angajator refuză să-mi elibereze adeverința ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fostul angajator refuză să-mi elibereze adeverința de vechime. ITM București "doarme"!

Bună ziua.
Fostul angajator refuză să-mi elibereze adeverința de vechime.

După ce am încetat raporturile de muncă cu fostul angajator, am solicitat acestuia, în repetate rânduri, să-mi elibereze adeverința de vechime, dar cererea mea a rămas fără rezultat.
Am sesizat ITM care îmi răspunde că, în timpul controlului, societatea respectivă a prezentat dovada că mi-ar fi trimis prin poștă acea adeverință, dar eu nu am primit nimic pe adresa mea poștală. ITM refuză să-mi trimită o copie a acestei dovezi, spunând că acel document nu face parte din categoria celor ce pot fi solicitate în temeiul legii 544/2001, privind accesul la informațiile de interes public.

Ce se poate face?
Cum pot obține această adeverință de vechime în muncă?

Mulțumesc pentru răspunsuri.
Costin33, utilizator
Depuneți o sesizare la Inspecția Muncii - for ierarhic superior ITM-ului.
Sesizarea a fost depusă direct la Inspecția Muncii care a redirecționat-o la ITM București.

Constat faptul că această instituție este complet inutilă! Consumă fonduri publice de pomană!

Cornel Vasile a scris:

Depuneți o sesizare la Inspecția Muncii - for ierarhic superior ITM-ului.

Atunci sesizati Ministerul Muncii.