avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fostul angajator refuză să-mi elibereze adeverința ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fostul angajator refuză să-mi elibereze adeverința de vechime. ITM București "doarme"!

Bună ziua.
Fostul angajator refuză să-mi elibereze adeverința de vechime.

După ce am încetat raporturile de muncă cu fostul angajator, am solicitat acestuia, în repetate rânduri, să-mi elibereze adeverința de vechime, dar cererea mea a rămas fără rezultat.
Am sesizat ITM care îmi răspunde că, în timpul controlului, societatea respectivă a prezentat dovada că mi-ar fi trimis prin poștă acea adeverință, dar eu nu am primit nimic pe adresa mea poștală. ITM refuză să-mi trimită o copie a acestei dovezi, spunând că acel document nu face parte din categoria celor ce pot fi solicitate în temeiul legii 544/2001, privind accesul la informațiile de interes public.

Ce se poate face?
Cum pot obține această adeverință de vechime în muncă?

Mulțumesc pentru răspunsuri.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Februarie 2022
Costin33, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:54, 20 Februarie 2022
Depuneți o sesizare la Inspecția Muncii - for ierarhic superior ITM-ului.
Sesizarea a fost depusă direct la Inspecția Muncii care a redirecționat-o la ITM București.

Constat faptul că această instituție este complet inutilă! Consumă fonduri publice de pomană!

Cornel Vasile a scris:

Depuneți o sesizare la Inspecția Muncii - for ierarhic superior ITM-ului.

Atunci sesizati Ministerul Muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta de vechime george_iancu george_iancu Ultima firma la care am lucrat (1 an de zile) nu imi elibereaza adeverita vizata de itm. Ultima data mi-au spus ca daca o vreau vizata de itm sa ma duc la ei ... (vezi toată discuția)
Adeverinta vechime Control Control Bună ziua, De unde pot sa iau o adeverinta de vechime în munca dacă firma la care am lucrat a fost radiata. Mulțumesc! (vezi toată discuția)
Adeverinta vechime in munca b-8 b-8 Buna ziua Am solicitat(prin posta) de la fostul angajator timp de i an si jumatate sa imi elibereze adeverinta de vechime, perioada 01.01.2011-01.06.2012. ... (vezi toată discuția)