Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Licentele software sunt considerate investitii?
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Licentele software sunt considerate investitii?

Buna ziua,
O companie de stat a prevazut in bugetul anual (la capitolul "investitii") - achizitionarea unor calculatoare. A achizitionat calculatoarele, insa fara licente pentru software.
Ulterior, trebuie sa achizitioneze si aceste licente, altfel calculatoarele nu pot functiona.
Va rog sa imi spuneti daca licentele sunt considerate tot investitii (caz in care se va depasi bugetul pentru investitii, fiindca nu au fost prevazute si licentele de la inceput) sau pot fi considerate achizitii diverse (caz in care afecteaza bugetul la alte capitole si nu la capitolul investitii).
Va multumesc!
Da, sunt.Intra pe 71.01.30, la investitii

Maria.popa1 a scris:

Buna ziua,
O companie de stat a prevazut in bugetul anual (la capitolul "investitii") - achizitionarea unor calculatoare. A achizitionat calculatoarele, insa fara licente pentru software.
Ulterior, trebuie sa achizitioneze si aceste licente, altfel calculatoarele nu pot functiona.
Va rog sa imi spuneti daca licentele sunt considerate tot investitii (caz in care se va depasi bugetul pentru investitii, fiindca nu au fost prevazute si licentele de la inceput) sau pot fi considerate achizitii diverse (caz in care afecteaza bugetul la alte capitole si nu la capitolul investitii).
Va multumesc!