avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Licentele software sunt considerate investitii?
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Licentele software sunt considerate investitii?

Buna ziua,
O companie de stat a prevazut in bugetul anual (la capitolul "investitii") - achizitionarea unor calculatoare. A achizitionat calculatoarele, insa fara licente pentru software.
Ulterior, trebuie sa achizitioneze si aceste licente, altfel calculatoarele nu pot functiona.
Va rog sa imi spuneti daca licentele sunt considerate tot investitii (caz in care se va depasi bugetul pentru investitii, fiindca nu au fost prevazute si licentele de la inceput) sau pot fi considerate achizitii diverse (caz in care afecteaza bugetul la alte capitole si nu la capitolul investitii).
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: martin77 , utilizator 22:01, 11 Martie 2022
Da, sunt.Intra pe 71.01.30, la investitii

Maria.popa1 a scris:

Buna ziua,
O companie de stat a prevazut in bugetul anual (la capitolul "investitii") - achizitionarea unor calculatoare. A achizitionat calculatoarele, insa fara licente pentru software.
Ulterior, trebuie sa achizitioneze si aceste licente, altfel calculatoarele nu pot functiona.
Va rog sa imi spuneti daca licentele sunt considerate tot investitii (caz in care se va depasi bugetul pentru investitii, fiindca nu au fost prevazute si licentele de la inceput) sau pot fi considerate achizitii diverse (caz in care afecteaza bugetul la alte capitole si nu la capitolul investitii).
Va multumesc!


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare buget local zzzionut zzzionut Buna ziua, In cazul rectificarii unui buget, in speta se iau niste bani de la un capitol care au venit din recuperarea tva ului pt o lucrare si se imparte ... (vezi toată discuția)
Licenta software tibys tibys Este legal sa utilizez calculatorul personal -avind licentele pe numele meu pentru software-urile instalate- in interes de serviciu sau compania trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Achizitii publice - mobilier elena198923 elena198923 Buna ziua.Unitatea mea scolara intentioneaza ca in anul curent sa achizitioze un sistem de alarma si monitorizare si ca contruiasca n cabinet de ... (vezi toată discuția)