Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, O institutie publica are obligatia de a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, O institutie publica are obligatia de a avea portari, ...

Buna ziua,

O institutie publica are obligati de a avea portari, angenti paza, guarding, in perioada programului in care exista flux mare respectiv in intervalul orar 7-16.
Daca da, va rog temeiul legal.Multumesc anticipat.
Legea 333/2003
art. 2
(1) Ministerele și celelalte organe de specialitate ale administrației publice centrale și locale, regiile autonome, companiile și societățile naționale, institutele naționale de cercetare-dezvoltare, societățile reglementate de Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de natura capitalului social, precum și alte organizații care dețin bunuri ori valori cu orice titlu, denumite în prezenta lege unități, sunt obligate să asigure paza acestora.
....
Multumesc mult!
Cine poate sa asigure paza institutiilor, eu cred ca trebuie sa fie personal calificat si cu atestat .
Paza și protecția se realizează prin forțe și mijloace militare sau civile, de către instituțiile specializate ale autorităților administrației publice, sau în regim privat, de către proprietarii sau deținătorii obiectivelor, bunurilor sau valorilor, precum și de către societățile specializate de pază și protecție.