Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am agresat-o pe fosta iubita ... ce pot sa patesc?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am agresat-o pe fosta iubita ... ce pot sa patesc?

Am fost intr-o seara la domiciuliul fostei mele iubite si am agresat-o verbal(niste zbieraturi de am trezit vecinii) cat si fizic (o mana ferma in gat si cam atat).Trebuie sa mentionez ca in prealabil consumasem si ceva bauturi alcoolice.Acasa in acea seara mai era si copilul fostei iubite si imi pare rau ca indirect a asistat si el la cearta dintre mine si mama lui,el fiind in camera lui.De atunci nu ne-am mai vazut in ideea ca imi si dorisem sa fie ultimul contact pt a nu a mai avea deaface cu persoana respectiva ... numai ca dorinta nu mi s-a implinit si am aflat ca mi-ar fi facut plangere la politie si ca m-ar fi dat in judecata.De la incident au trecut cam doua luni si ceva iar pe mine nu m-a contactat nimeni , nici de la politie , nici de la judecatorie .Ea mi-a spus ca isi retrage plangerea(fictiva din punctul meu de vedere) daca ne impacam ... dar eu acum am intalnit o alta femeie cu care sunt linistit si care nu imi creaza stari de genul asta ...In cat timp ajunge o citatie acasa si ...... ce pot sa patesc in caz ca m-a dat intradevar in judecata?Sa ma impac cu ea ca sa isi retraga plangerea?Nu as vrea ...
p.s.1acum un an tin minte k i-am mai dat cateva palme pe strada cand ne-am certat :sorry:
p.s.2imi pare rau k s-au intamplat toate astea si nu sunt mandru de "ispravile" mele
ionut28, utilizator
probabil daca v-a facut plangere este pentru loviri sau alte violente ,calea impacarii partilor este cea care inlatura caracterul penal al faptei
procedura este destul de indelungata tinand cont de faptul ca fiecare sesizare la organele de politie pleaca la parchet care analizeaza sesizarea si daca intruneste conditiile legale de incepere a urmaririi penale va fi inregistrata ca un dosar penal si va fi trimisa spre cercetari organelor de politie,cat despre judecatorie depinde ce termen s-a dat
nu vad cum sa va dea si in judecata daca a depus o plangere penala,eventual sa se constituie parte civila in procesul penal,daca nu ajungeti la o intelegere
totul dureaza.................
succes
Daca a obtinut un certificat medico-legal, plangerea este pentru loviri sau alte violente si se poate depune in 2 luni de zile. Impacarii partilor este inlatura caracterul penal al faptei.
Succes!
In primul rand ca impacarea trebuie sa fie initiativa victimei, nu a dvs., pentru a fi inlaturata raspunderea penala.
A va impaca , in acest context, inseamnna sa cadeti la pace, iar doamana pe care ati agresat-o sa va ierte pentru ceea ce i-ati facut, si nu sa va impacati in sensul de a relua relatia avuta anterior, asa incat , puteti sa fiti alaturi de noaua prietena.
Acum trebuie sa asteptati , sa vedeti daca primiti vreo citatie, insa, intre timp, puteti sa o cautati si incercati sa va cereti scuze , poate ca isi va retrage plangerea. Bafta!
Daca fosta dvs.prietena a fost agresata,cum de altfel,ati recunoscut(si nu pentru prima data),daca aceasta a obtinut un certificat medico-legal,a sesizat organele de urmarire penala in termenul legal de 60 de zile si isi si poate dovedi plangerea,puteti fi condamnat pentru lovireri si ale violente, conform disp.art.180 cu inchisoarea de la o luna la trei luni sau cu amenda.
Numai retragerea plangerii,ca urmare a impcararii, de catre partea vatamata inlatura raspunderea penala.
Pe de alta parte,la modul serios,nu credeti ca sunteti prea nervos si ca ar trebui sa va administrati ceva calmante ?
Chiar,daca recunoscute,"antecedentele" arata un anumit profil al dvs.
Eu m-as mai gandi...
Parerea mea este sa va cereti scuze si sa va impacati.
Cu siguranta ca daca intelege ca regretati sincer cele intamplate se va rezolva amiabil litigiul.Evident ca trebuie sa ii dati si asigurari ca nu se va mai intampla...

avocat Claudiu Lascoschi