Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua,soțul meu a intrat in închisoare pentru 13 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua,soțul meu a intrat in închisoare pentru 13 luni,eu ...

Buna ziua,soțul meu a intrat in închisoare pentru 13 luni,eu sunt însărcinată in 3 luni jumătate și as vrea sa știu dacă ma puteți ajuta,cât de repede poate ieși de acolo?
dupa vreo 8 luni si jumatate
Art. 100

Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii

(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:

a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, în cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;

b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;

c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;

d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate.

Detalii: [ link extern ]