avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua,soțul meu a intrat in închisoare pentru 13 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua,soțul meu a intrat in închisoare pentru 13 luni,eu ...

Buna ziua,soțul meu a intrat in închisoare pentru 13 luni,eu sunt însărcinată in 3 luni jumătate și as vrea sa știu dacă ma puteți ajuta,cât de repede poate ieși de acolo?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:11, 6 Martie 2022
dupa vreo 8 luni si jumatate
Art. 100

Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii

(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:

a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, în cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;

b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;

c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;

d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate.


Detalii: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare conditionata teodosie113 teodosie113 Buna ziua!Sotul meu are o condamnare la 2 ani de inchisoare din care a executat deja 10 luni.As vrea sa stiu daca poate fi eliberat conditionat la jumatate de ... (vezi toată discuția)
Perioada detentie Daridari Daridari Buna ziua, as dori sa stiu daca o persoana condamnata la 6 luni inchisoare, la cat i se poate diminua perioada? Va multumesc (vezi toată discuția)
Liberare conditionata Shiva93 Shiva93 Buna ziua, daca am o condamnare definitiva de 30 de luni si eu am executat 18 luni de arest, peste cat timp voi putea beneficia de liberarea conditionata prima ... (vezi toată discuția)