Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Vecinul din spatele casei a decedat. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Vecinul din spatele casei a decedat. Moștenitorii ...

Buna seara,

Vecinul din spatele casei... A decedat... Moștenitorii au vândut terenul, noul proprietar
Vine cu pretenții că hotarul din spatele casei nu este unde trebuie, ba că apa pe stresina ar cădea la el în curte, el a săpat șanțuri adânci în pentru drenarea apei... Din sol până la 1 m de gradina mea unde se aduna apa și uneori iese din șanțuri....
Chiar în toamnă el a basculat o bascula de pietriș și a impins gardul spre casa cat sa nu cada pe casa, 50cm
Și intenționează să mute hotarul , că el a cumpărat mai mult teren și nu are atât fizic.

Casa a fost cumpărată în 1980 cu hotarul aferent
In spatele casei până la hotar este in jur de 60-70 cm, și lățimea streșinii este cam la fel, unde sunt scocuri,

Acum nu pot sa tai din casa că sa fie cei minim 60 cm intre hotar și cea mai aproape construcție,

Ce pot sa fac sa stabilesc lucrurile clar?

Gardul este la limita sa cada pe casa...

Momentan nu locuiești aici vrea să construiască

Am dreptul legal să intru în curte la vecinul sa mut piatra și să îndrept gardul locul lui?

Dacă da, prin care art. Momentan nu vreau sa fac o cerere de chemare în judecată... Cred că se incadreaza la tulburare de posesie...

Mulțumesc frumos
Bineintrles ca nu este in regula sa intrati in curtea vecinului,cu atat mai mult sa mutati schimbati etc.Actiune in civil granituire si revendicare este solutia in penal pierdeti timp cu plsngeri care vor dura ani.
Adică el are dreptul să impinga gardul 50 cm să-l rupa pe lungime pe mai multi metri..,și eu nu am dreptul sa repar gardul??? Eu știu că am dreptul să-mi repar gardul și dacă trebuie să intru pe proprietatea vecinului.

Da într-adevăr în instanță se va pierde mult timp.... , Dar nu nu pot lăsa că molozul să ajungă pe casa

gi-jane2, moderator
Ce stiti dvs , credeti ca stiti,,ati auzit"nu are din pacate nici un fundament, nici o relevanta in fata legii.Daca vreti ca vecinul sa va sicaneze cu plangeri penale intrati pe proprietatea acestuia.Teoretic procesul civil dureaza mai.putin decat.o plangere penala acesta era sensul raspunsului anterior.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Să-mi facă plângere penală că mi-am reparat gardul?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Ce stiti dvs , credeti ca stiti,,ati auzit"nu are din pacate nici un fundament, nici o relevanta in fata legii.Daca vreti ca vecinul sa va sicaneze cu plangeri penale intrati pe proprietatea acestuia.Teoretic procesul civil dureaza mai.putin decat.o plangere penala acesta era sensul raspunsului anterior.

nu, ca ati intrat pe proprietatea sa fara acordul lui.
pt gard, ii puteti face plangere penala pt distrugere.