avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ieșire din indiviziune M-am judecat cu sora mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ieșire din indiviziune M-am judecat cu sora mea pentru casa ...

ieșire din indiviziune

M-am judecat cu sora mea pentru casa părintească.
Avocatul care m-a reprezentat ma convins că trebuie să cerem "ieșire din indiviziune".
Acum, procesul sa terminat, iar casa mi-a fost atribuită mie, urmând ca eu să-i plătesc surorii mele suma de 19000 euro.
Avocatul care ma reprezentat mi-a spus că sora mea are drept de apel și abia după ce trece acea perioadă sentința va fi definitivă și atunci vom vedea cum procedăm mai departe.
Problema este că eu nu am acei 19000 de euro și nici nu văd cum aș putea face rost de ei.
Ce va urma în acest caz, adică dacă nu am de unde să-i dau banii?

Vă mulțumesc.
Buna ziua,

Sulta trebuie platita, daca hotararea judecatoreasca ramane definitiva, in termen de 6 luni de la ramanerea ei definitiva.(daca a existat o solicitare , in acest sens, iar instanta de judecata a incuviintat-0 ).

In caz contrar, in ipoteza in care sunteti in imposibilitate de a plati, veti fi executat silit.

Imobilul poate fi executat silit, numai daca au fost efectuate masuratorile cadastrale si intabularea.

Poate fi acordat un termen mai lung, pentru a fi platita sulta.

Dumneavoastra sunteti in postura de a fi executat silit, daca, dupa ramanerea definitiva a apelului, nu platiti sulta.

Radierea sultei, de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara, poate fi efectuata numai in baza platii sultei, conform declaratiei notariale.

Poate ajungeti la un acord, cu apelantul, in sensul de a extinde termenul, in vederea platii sultei, incheind un acord, in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune si plata sultelor mingo mingo Buna ziua, As avea nevoie de cateva lamuriri legat de un proces de iesire din indiviziune. Prezint mai jos datele problemei: 1.O casa si 3 proprietari ... (vezi toată discuția)
Nelamurire! Saphyr Saphyr Sunt proprietar, impreuna cu sora mea care locuieste in strainatate,a unui imobil in care eu locuiesc in acest moment.Imobilul l-am cumparat eu dupa care i-am ... (vezi toată discuția)
Mostenire dani42ela dani42ela Am nevoie de un raspuns, va rog. Tatal meu a decedat in 2003. A lasat o casa in care locuieste mama mea. Eu, sora mea si fiul fratelui meu decedat, impreuna cu ... (vezi toată discuția)