avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda autostrada Italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda autostrada Italia

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema:

1. in sept 2009 am fost in Italia cu niste prieteni si am inchiriat o masina de la Europcar; eu am platit pt inchiriere cu cardul, sofer a fost insa altcineva, acest lucru e specificat clar in contractul de inchiriere a masinii
2. intr una din zile la intrarea pe o autostrada soferul a platit, dar nu a mai asteptat sa ridice tichetul respectiv, astfel ca la iesirea de pe autostrada nu a putut dovedi plata taxei respective. S a emis un fel de amenda de 54 eur pe care scria mare si frumos ca tb platita in termen de 15 zile sau se majoreaza, firma rezervindu si dreptul de a recupera suma prin orice mijloace
3. romanul nostru nu a platit nimic (c-asa-i romanul) si acum citeva zile a primit amenda prin posta, dar am primit o si eu, in extrasul de card

Cum fac sa contest la firma respectiva suma de plata? Pot fi exonerata, am vreo sansa? Cunoaste cineva legislatia italiana in domeniu?

Va multumesc!!




Alte discuții în legătură

Avocatnet italia: amendă pentru parcare plătită în 2017 (mi s-a debitat cardul cu 45 de euro), acum am primit o somație de la poliția bari pentru aceeași amendă. ce mă sfătuiți să fac? mihaelahq mihaelahq Am inchiriat o masina in Italia de la Europcar Italia in august 2017. In ianuarie am a avut cardul debitat ( card cu care am garantat inchirierea) cu suma de ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare italia sosodrk sosodrk Buna ziua. In septembrie 2023 am inchiriat o masina in Italia. Pentru perioada respectiva am primit acum, februarie 2024, un mail de la compania de inchirieri ... (vezi toată discuția)
Cum pot chema instanta o companie din alta tara ( membra ue)? ContSters100637 ContSters100637 Buna ziua tuturor! Apelez la sfaturile si sugestiile voastra in urmatoarea situatie: Am rezervat si platit on-line o masina pentru a o inchiria pentru ... (vezi toată discuția)