Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, as dori un sfat in urmatoarea speta. Am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, as dori un sfat in urmatoarea speta. Am incalcat regulamenrul ...

Buna ziua, as dori un sfat in urmatoarea speta. Am incalcat regulamenrul intern( am lucrat peste program, benevol fara a ma ponta) Am fost prinsa, am primit referat cu mustrare scrisa. Seful direct mi-a transmis ca seful disciplinar a dispus , verbal ca voi fi retrogradata din functie si mi -a cerut sa scriu cerere in care cer aceasta retrogradare. In momentul acela fiind bulversata nu am mai fost rationala. Modificarea coontractului urmeaza sa intre in vigoare cu 01.04.22. Mentionez ca nu am sembat inca actul aditional .Intrebare: pot refuza semnarea actului aditional invocand faptul ca retrogradarea reprezinta o sanctiune dar fara a fi facuta o cercetare disciplinara, un abuz?.Multumesc anticipat.
Puteti refuza semnarea actului aditional invocand faptul ca retrogradarea reprezinta o sanctiune care se aplica în urma unei cercetari disciplinare prealabile.

Semnarea actului ar reprezenta acordul dvs cu privire la modificarea functiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc, sunt constienta ca vor exista repercursiuni ( presiune, sicane) . Cum ma pot proteja in aceasta situatie.

Cornel Vasile a scris:

Puteti refuza semnarea actului aditional invocand faptul ca retrogradarea reprezinta o sanctiune care se aplica în urma unei cercetari disciplinare prealabile.

Semnarea actului ar reprezenta acordul dvs cu privire la modificarea functiei.

Nu prea aveți cum ...decat sa incercati sa faceți rost de dovezi pentru a putea contracara în instanță decizia lor.
Revin cu o intrebare, referitoare la aceasta speta. Actul aditional a fost semnat de superiorul direct si cel disciplinar pe 27.03.22 , si-a produs efectele ( schimbarea functiei din manager in asistent manager precum si grila salariala)incepand cu 01.04.22 spre semnare a ajuns la mine in 19.04.22.Am specificat in ca nu sunt de acord si refuz sa semnez. Nu am mai primit nimic apoi. Este posibil ca acea modificare sa isi produca efectele in aceste conditii. Care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii fac pentru a -mi recupera drepturile.
.
Cornel Vasile a scris:

Puteti refuza semnarea actului aditional invocand faptul ca retrogradarea reprezinta o sanctiune care se aplica în urma unei cercetari disciplinare prealabile.

Semnarea actului ar reprezenta acordul dvs cu privire la modificarea functiei.

Stefol, utilizator
Ați semnat sau nu modificarea?