avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobandire Drept de proprietate teren curte casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobandire Drept de proprietate teren curte casa conform legii 87/2020

Buna ziua.
As dori sa obtin informatii legate de demersul si pasii pe care trebuie sa ii fac pentru ca sa obtin terenul din curtea casei dobandite prin legea 112 din 1995. Legea obtinerii terenului curtii casei este legea 87/2020.
Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2022
amk1243, utilizator
Cel mai recent răspuns: ARVCRISTINA , utilizator 13:01, 20 Aprilie 2022
Buna ziua,
Primul pas - depunerea cererii de acordare a titlului de proprietate, la Primaria care detine terenul/curtea.
In urma depunerii cererii ve-ti primi o adresa de la Primarie in care vor fi enumerate documentele pe care trebuie sa le depuneti la dosar,
Dupa depunerea tuturor documentelor asteptati rezolutia. Eu atept din luna iulie 2020. Raspunsul Primariei este acela ca au dosare in lucru, dosare depuse pe legi din anii 1990, si sa-mi astept randul.
Ultimul pas - solicitarea in instanta a dreptului de proprietate pe legea 87/2020



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare lege 87/2020 Costel Sorin Costel Sorin Am onoarea sa va salut! Părinții mei locuiesc într-o casa cumpărată potrivit prevederilor Legii nr. 112/1995. În iulie 2020 au depus la primărie cerere ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am achizitionat anul trecut (in august 2020) o casa ... cris.negrescu@gmail.com cris.negrescu@gmail.com Buna ziua, am achizitionat anul trecut (in august 2020) o casa (sunt unicul proprietar) al carei teren aferent curtii este in proprietatea Primariei Mun ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in anul 2020 am achizitionat o casa care a fost cumparata ... alexandru.stefan01 alexandru.stefan01 Buna ziua, In anul 2020 am achizitionat o casa care a fost cumparata de primii proprietari in baza Legii 112/1995. Dorim sa ni se atribuie titlul de ... (vezi toată discuția)