Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobandire Drept de proprietate teren curte casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobandire Drept de proprietate teren curte casa conform legii 87/2020

Buna ziua.
As dori sa obtin informatii legate de demersul si pasii pe care trebuie sa ii fac pentru ca sa obtin terenul din curtea casei dobandite prin legea 112 din 1995. Legea obtinerii terenului curtii casei este legea 87/2020.
Va multumesc.
amk1243, utilizator
Buna ziua,
Primul pas - depunerea cererii de acordare a titlului de proprietate, la Primaria care detine terenul/curtea.
In urma depunerii cererii ve-ti primi o adresa de la Primarie in care vor fi enumerate documentele pe care trebuie sa le depuneti la dosar,
Dupa depunerea tuturor documentelor asteptati rezolutia. Eu atept din luna iulie 2020. Raspunsul Primariei este acela ca au dosare in lucru, dosare depuse pe legi din anii 1990, si sa-mi astept randul.
Ultimul pas - solicitarea in instanta a dreptului de proprietate pe legea 87/2020