avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,am 59 ani, vechime in munca 21 ani din care ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,am 59 ani, vechime in munca 21 ani din care 16 grupa ...

Buna ziua,am 59 ani, vechime in munca 21 ani din care 16 grupa 2,
Cand pot iesi la pensie?
manuela
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:29, 15 Martie 2022
Luna si anul nasterii.
August 1963
Varsta de pensionare: 62 ani si 6 luni (Februarie 2026)

Stagiul complet de cotizare: 33 ani si 3 luni
Ultima modificare: Marți, 15 Martie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic
August 1963 Februarie 2026 62/6 33/3
Rezulta ca va puteti depune dosarul pentru limita de varsta in februarie 2023, incepand cu ziua in care impliniti 62 ani si 6 luni.Nu puteti beneficia de reducerea varstei, deoarece nu indeplniti conditia de stagkiu complet de 33 ani si 3 luni.Aveti doar aproximativ 26 ani si 3 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actual,vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani poate ieși ... lauriancului lauriancului Actual,Vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani poate ieși la pensie? Sau anticipat...? Un copil...dacă are relevanta ...mulțumesc mult pt sfaturi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,sunt nascuta in august 1963 si locuiesc in orasul bacau ... saorecluiza saorecluiza Buna ziua,sunt nascuta in august 1963 si locuiesc in orasul Bacau de cand m-am nascut.Beneficiez de cei doi ani reducere la varsta de pensie (normal la 62 ... (vezi toată discuția)
Stabilirea stagiului complet de cotizare pt pensia anticipata partiala getad getad Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca, ar putea iesi la pensie anticipata partiala, un barbat la varsta de 60 ani, avand 34 ani de munca si 4 ani ... (vezi toată discuția)