avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Actual,Vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Actual,Vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani poate ieși ...

Actual,Vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani poate ieși la pensie? Sau anticipat...? Un copil...dacă are relevanta ...mulțumesc mult pt sfaturi anticipat
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 18:15, 15 Februarie 2024
Luna si anul nasterii.
August 1963

Carp Mircea a scris:

Luna si anul nasterii.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa legea 263/2010 : limita de virsta dupa anul 2026 luna Februarie

Dupa legea 360/2023 : limita de virsta Februarie 2026, varsta 62 ani si 6 luni .. reducerea vârstei standard de pensionare 6 luni pentru 1 copil ... limita de varsta august 2025
Persoana respectiva nu va putea primi reducerea de 6 luni pentru copil , deoarece nu are indeplinit stagiul complet de cotizare contributiv ( 33 ani si 3 luni ) , conditie prevazuta de Lege . Deci , in febr 2026 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce stagiu de cotizare trebuie , pentru femeile cu copii, ca sa ... Em77 Em77 Ce stagiu de cotizare trebuie , pentru femeile cu copii, ca sa poată ieși mai devreme la pensie? (vezi toată discuția)
Buna ziua,am 59 ani, vechime in munca 21 ani din care 16 grupa ... saorecluiza saorecluiza Buna ziua,am 59 ani, vechime in munca 21 ani din care 16 grupa 2, Cand pot iesi la pensie? manuela (vezi toată discuția)
Pensie ContSters337474 ContSters337474 Buna seara! Am 51 de ani ,32 de ani de serviciu si 10 ani de grupa a II-a. Va rog frumos spunti-mi la ce virsta ma pot pensiona partial anticipat ... (vezi toată discuția)