Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Actual,Vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Actual,Vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani poate ieși ...

Actual,Vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani poate ieși la pensie? Sau anticipat...? Un copil...dacă are relevanta ...mulțumesc mult pt sfaturi anticipat
Luna si anul nasterii.
August 1963

Carp Mircea a scris:

Luna si anul nasterii.

Dupa legea 263/2010 : limita de virsta dupa anul 2026 luna Februarie

Dupa legea 360/2023 : limita de virsta Februarie 2026, varsta 62 ani si 6 luni .. reducerea vârstei standard de pensionare 6 luni pentru 1 copil ... limita de varsta august 2025
Persoana respectiva nu va putea primi reducerea de 6 luni pentru copil , deoarece nu are indeplinit stagiul complet de cotizare contributiv ( 33 ani si 3 luni ) , conditie prevazuta de Lege . Deci , in febr 2026 .