avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,sunt nascuta in august 1963 si locuiesc in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,sunt nascuta in august 1963 si locuiesc in orasul Bacau ...

Buna ziua,sunt nascuta in august 1963 si locuiesc in orasul Bacau de cand
m-am nascut.Beneficiez de cei doi ani reducere la varsta de pensie (normal la 62 ani si 6 luni)?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:34, 11 Octombrie 2023
beneficiati de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizarea prevăzută de lege.
August 1963 Februarie 2026 62/6 33/3
-Pensie anticipata partiala fara penalizare(zona poluata) la 60 ani si 6 luni, daca indepliniti conditia de stagiu complet de 33 ani si 3 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universirtare de zi, pensie de invaliditate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie ContSters337474 ContSters337474 Buna seara! Am 51 de ani ,32 de ani de serviciu si 10 ani de grupa a II-a. Va rog frumos spunti-mi la ce virsta ma pot pensiona partial anticipat ... (vezi toată discuția)
Născuta 1963 la ce vârsta se poate își la pensie cu adev. ... Bizonunegru Bizonunegru Născuta 1963 la ce vârsta se poate își la pensie cu adev. Zona defavorizata (1963 09 16) (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata sau la limita de varsta flavianda flavianda Buna ziua. Sunt nascuta in aprilie 1963, vechime in munca 36 ani si locuiesc in oras aflat pe lista celor afectate de poluare. In acest sens, care ar fi ... (vezi toată discuția)