Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,sunt nascuta in august 1963 si locuiesc in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,sunt nascuta in august 1963 si locuiesc in orasul Bacau ...

Buna ziua,sunt nascuta in august 1963 si locuiesc in orasul Bacau de cand
m-am nascut.Beneficiez de cei doi ani reducere la varsta de pensie (normal la 62 ani si 6 luni)?
beneficiati de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizarea prevăzută de lege.
August 1963 Februarie 2026 62/6 33/3
-Pensie anticipata partiala fara penalizare(zona poluata) la 60 ani si 6 luni, daca indepliniti conditia de stagiu complet de 33 ani si 3 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universirtare de zi, pensie de invaliditate).