Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,in cazul de vanzare-cumparare aparatament,am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,in cazul de vanzare-cumparare aparatament,am primit ...

Buna ziua,in cazul de vanzare-cumparare aparatament,am primit ajutorul unui agent imobiliar,care percepe un comision.Eu ca vanzator nu am semnat nici un act cu agentul imobiliar.Ar trebui sa platesc comision?La ce riscuri ma expun daca nu as dori sa dau comision?
inteleg ca nu ati semnat vreun act, dar de inteles, v-ati inteles ca daca va gaseste client datorati ceva?
Mi-a spus de comision dupa ce mi-a adus un client interesat de apartament.
Fie va intelegeti asupra comisionului ( platiti doar dvs., doar cumparatorul sau ambii) fie ii spuneti ca nu doriti sa ii platiti comision si poate lucra* doar daca accepta comisionul doar de la cumparator ( e treaba lor la cat se inteleg).
Sau pur si simplu ii spuneti ca nu mai doriti sa colaborati, sa nu mai aduca clienti daca nu va intelegeti.
Mare atentie ce intelegeri faceti ca va ppoate chema in instanta pentru acel comision...
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc