Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate.

Buna ziua! Daca am deja un job full-time in Romania in domeniul IT, si vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate (tot in domeniul IT), ce taxe trebuie sa platesc la stat pentru freelancing avand in vedere ca deja platesc pentru jobul full-time?
george-neagu, moderator
Daca prin freelancing in IT intelegem - programare , creare cod , dezvoltare software atunci

veti plati 10% la venitul net ( incasari - plati ) si CAS si CASS plafonat la 12 salarii minime ( 2550x12 = 30600) in urmatoarele procente :

CAS 25% = 7650 /an
CASS 10% = 3060 lei /an

CAS si CASS se va plati in cotele de mai sus DOAR daca venitul din freelancing e mai mare de 30.600 lei /an.

Nu are importanta faptul ca sunteti si angajat full-*time .