avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate.

Buna ziua! Daca am deja un job full-time in Romania in domeniul IT, si vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate (tot in domeniul IT), ce taxe trebuie sa platesc la stat pentru freelancing avand in vedere ca deja platesc pentru jobul full-time?
Ultima modificare: Marți, 29 Martie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 14:54, 29 Martie 2022
Daca prin freelancing in IT intelegem - programare , creare cod , dezvoltare software atunci

veti plati 10% la venitul net ( incasari - plati ) si CAS si CASS plafonat la 12 salarii minime ( 2550x12 = 30600) in urmatoarele procente :

CAS 25% = 7650 /an
CASS 10% = 3060 lei /an

CAS si CASS se va plati in cotele de mai sus DOAR daca venitul din freelancing e mai mare de 30.600 lei /an.

Nu are importanta faptul ca sunteti si angajat full-*time .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc platite la ... mirelluta_m2005 mirelluta_m2005 Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc platite la un PFA. Multumesc! (vezi toată discuția)
Taxe venituri extrasalariale claudius022 claudius022 Buna ziua, Ma puteti ajuta cu informatii cu privire la taxele pe veniturile extrasalariale? Sunt angajat full time (programator) iar pe langa asta am si ... (vezi toată discuția)