Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua.Am nevoie de un sfat de la dvs.Un prieten ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua.Am nevoie de un sfat de la dvs.Un prieten bun a condus ...

Bună ziua.Am nevoie de un sfat de la dvs.Un prieten bun a condus autoturismul personal cca 600-700 m pe un drum public.A intrat intru-un stâlp de electricitate,avariindu-se și stâlpul,și mașina. Fără victime.A asumat vina,el a sunat la 112, a venit politia,a făcut verificarea cu sonda, a ieșit în aerul expirat 0.72 .A fost dus la recoltare de sânge, unde rezultatul primei recoltari a fost 2.11 mg, la al doilea 1.97 mg.Cazul deocamdată este în cercetare de către politie,omul a plătit paguba produsa( stâlpul), nimeni nu mai are nici o pretenții de plată fața de el.A recunoscut vina,fără antecedente penale,locul de munca stabil,cu caracterizare foarte bună, are facultate etc.
Intrebarea pe care o am: e clar că va primii pedeapsa cu suspendare.In acest caz se poate cere amanarea pedepsei conform art.83?Pt că dacă va rămâne cu pedeapsa suspendata , va pierde locul de munca.Daca va primi amanarea pedepsei, poate să păstreze locul de munca.( este vb de sistemul de apărarea).
Cum va parcurge tot procesul? Prima data va primi pedeapsa cu suspendare,iar după asta trebuie cerut amanarea pedepsei, sau trebuie deja în cadrul procesului cerut amanarea pedepsei cu suspendare? Va fi doua procese separate? Foarte important sa primească aceasta amanare a pedepsei din punctul lui de vedere....
Mulțumesc.
Buna ziua, se poate dispune amanarea aplicarii pedepsei daca pedepsa concret stabilită este amenda sau închisoarea de cel mult doi ani, iar instanța apreciează, ținând cont de persoana inculpatului și de conduita avută de acesta înainte și după comiterea faptei, că raportat la situația sa personală aplicarea imediată a unei pedepse nu este necesară, dar se impune supravegherea conduitei sale pentru o perioadă fixă de doi ani.
Dar cine va face aceasta? Instanta în fond?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, se poate dispune amanarea aplicarii pedepsei daca pedepsa concret stabilită este amenda sau închisoarea de cel mult doi ani, iar instanța apreciează, ținând cont de persoana inculpatului și de conduita avută de acesta înainte și după comiterea faptei, că raportat la situația sa personală aplicarea imediată a unei pedepse nu este necesară, dar se impune supravegherea conduitei sale pentru o perioadă fixă de doi ani.

Da, instanta de fond.
Mulțumesc pt răspuns.

Madalina Pascu a scris:

Da, instanta de fond.

Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.
Fară o aparare calificată, nu se poate ajunge la solutia pe care o doriti, circumstantele reale nu sunt deloc favorabile.