Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un teren a fost dar in arenda unei societați pentru o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un teren a fost dar in arenda unei societați pentru o perioadă ...

Un teren a fost dar in arenda unei societați pentru o perioadă de x ani. Arendasul a facut schimb de teren partial, cu o persoana fizica fara stirea Arendatorului, nu se stie daca sa facut intre cei doi un contract sau a fost doar intelegearea lor, dar la primarie apare persoana fizica ca munceste acel teren in schimbul Arendasului. Se poate solicita rezilierea contractului de Arenda ?
MariusValentin, utilizator
Buna ziua!

Subarendarea totala sau partiala este interzisa prin lege. Sanctiunea unei astfel de actiuni este nulitatea absoluta.