Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua...în perioada octombrie 2014-septembrie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua...în perioada octombrie 2014-septembrie 2016 am beneficiat ...

Bună ziua...în perioada octombrie 2014-septembrie 2016 am beneficiat de concediu și indemnizatie creștere copil..în noiembrie 2016 mi-am semnat lichidarea..în mai 2017 copilul s'a îmbolnăvit de diabet(avea 2 ani și 7 luni)..o luna mai tarziu,în iunie 2017 am născut al doilea copil,pentru care am primit indemnizatie creștere copil...
Întrebarea mea este va rog:aveam dreptul și la indemnizatie creștere copil pentru primul copil bolnav de diabet pana la vârstă de 7 ani?eu primind indemnizatie pentru al doilea copil și tatăl primind indemnizația de însoțitor pentru copilul cu diabet..va mulțumesc anticipat!
Primul copil a fost incadrat în grad de handicap?
Da...a fost încadrat în grad de handicap grav(fiind cu diabet)
OUG 111/2010
art.31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a împlinit vârsta de 3 ani, oricare dintre părinții firești sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) beneficiază de un concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 7 ani, după cum urmează:
a) în continuarea concediului prevăzut la art. 2 alin. (1);
.....
Va mulțumesc frumos!!
Înțeleg din articol ca as fi avut dreptul sa beneficiez de indemnizatie și pentru copilu cu diabet,ceea ce noi nu am beneficiat...copilul având acum 7 ani și 5 luni,nu știți va rog se mai poate recupera dreptul de a beneficia de indemnizația pe care am pierdut-o?va mulțumesc...