Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ANULARE INSTRUMENTE DE PLATA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ANULARE INSTRUMENTE DE PLATA

Buna ziua,
Doresc sa anulez 3 instrumente de plata (2 bilete la ordin si un CEC), INTRUCAT le-am pierdut. Mentionez ca societatea am radiat-o de la Registru Comertului, fiind in faza de inchidere a contului.
Am depus cerere de anulare a acestora la Judecatorie insa Presedintele imi solicita refacerea acesteia, intrucat nu am trecut temeiul legal in baza caruia am intocmit cererea. Ma puteti ajuta cu temeiul legal in baza caruia se anuleaza instrumentele de plata?
Multumesc anticipat!
Incercati Legea nr. 58/1934 art. 89-90