Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bani blocati de Asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bani blocati de Asociatia de proprietari

Buna ziua.
Pe blocul in care locuiesc se afla o antena de telefonie mobila. Primim chirie pentru asta. Banii intra in contul Asociatiei de proprietari.
In timp, de cand exista, cu banii din chirie s-au facut imbunatatiri, amenajari, investitii in bloc. Acum nu mai sunt cheltuieli asa mari. Si banii se aduna. S-a propus plata consumului din acesti bani sau sa ni se dea cash. Raspunsul a venit cu "Nu avem voie". Fara explicatii ce nu au voie si de ce. Incepem sa banuim ca banii merg in alta parte.
Cum putem obtine acei bani? Aceste Asociatii au un for unde pot fi reclamate si sa cerem control? Cu adunarea generala nu rezolvam nimic, majoritatea fiind batrani, altii sunt chiriasi.
Multumesc.
@Adam Grecu
In cei 20 de ani de cand este antena, am separat gazele, am inlocuit toate tevile (si in apartamente), aductiunea de apa, igienizare subsol, modificare ghena gunoi, reabilitat lift si evident izolarea termica a blocului. Numai foita de aur pe casa scarii nu am pus.

- editare citate integrale -
Manuela Rășină, administrator
Ei, vedeti ca ati gasit ceva - si ati gandito singura, dar ia mai intrebati vecinii - poate faceti din terasa blocului o gradina suspendata, poate va montati fotovoltaice, etc...
Doamna,
Am rugaminte sa nu ne citati raspunsurile in totalitate, pentru ca putem sa ridicam putin privirea si am rezolvat cazul. Totusi, userii sunt in majoritatea lor, oameni inteligenti. Daca totusi, vreti sa citati ceva dintr-un raspuns, atunci folositi-va de aceasta posibilitate, dar strict la ceea ce ati vrea sa ne aduceti aminte, sau credeti ca ar aduce o informatie utila.

Asadar, ati inteles ca Legea nu permite ceea ce dvs. solicitati? Ca aveti bani prea multi, asta este bine, folositii cu discernamant si foarte bine "controlati". Discutati cu vecinii dvs. si veniti cu idei, schimati sistemul de incalzire, schimbati coloanele de apa-canal, invechite, si cate si mai cate !