avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere inregistrata dupa cele 20 zile legale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere inregistrata dupa cele 20 zile legale

Buna seara. O plangere impotriva ordonantei de clasare a procurorului a fost imregistrata dupa fix 30 zile lucratoare de la data ordonantei respective. Deci dupa cele 20 zile. Ce se intampla in ziua procesului? Judecatorul nu se seziseaza? Adica se continua judecarea cauzei chiar daca nu a fost respectat termenul legal?
V-ati intalnit cu asa situatii?
Multumesc foarte mult!
Buna ziua!

Cele 20 de zile, nu lucratoare, ci calendaristice, se calculeaza de la data la care persoana care a facut plangerea a primit comunicarea ordonantei de clasare.
Daca aceasta plangere este facut, intr-adevar, peste termin, va fi respinsa ca fiind tardiv formulata.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Ordonanta a fost pe 14.02 iar plangerea inregistrata pe 25.03. Daca sunt calendatistice sunt mult mai multe zile peste termen.
Dar trebuie sa instiintez eu judecatorul de tardivitatea plangerii? Sau se vor sesiza automat?

Multumesc f mult

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Cele 20 de zile, nu lucratoare, ci calendaristice, se calculeaza de la data la care persoana care a facut plangerea a primit comunicarea ordonantei de clasare.
Daca aceasta plangere este facut, intr-adevar, peste termin, va fi respinsa ca fiind tardiv formulata.

Termenul se calculeaza de la data la care a fost comunicata, nu de la data la care a fost emisa ordonanta.
Pe 16.02 a fost comunicata. multumesc
09.03. a fost ultima zi in care se putea depune plangerea.

Alte discuții în legătură

Plangere netrimitere in judecata Vanesacosma Vanesacosma Buna seara. Va rog mult un sfat. Primind o citatie in calitate de intimat intr un dosar privind Plangere netrimitere in judecata si impotriva rezolutiei de ... (vezi toată discuția)
Modificare plangere pe baza art. 340 plangere solutii procuror anti77 anti77 Ca pers. vatamata, am formulat plangere pe baza art. 340 impotriva ordonantei prim procurorului, care a mentinut o ordonanta de clasare data de procuror, fiind ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva ordonantei de clasare a procurorului sanseverina sanseverina Va rog sa imi spuneti ce trebuie facut in cazul in care am facut acum trei luni o plangere impotriva ordonantei de clasare la prim procuror si nu am primit ... (vezi toată discuția)