Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna tuturor. Recent am instalat pe balcon o copertina ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna tuturor. Recent am instalat pe balcon o copertina retractabila ...

Buna tuturor. Recent am instalat pe balcon o copertina retractabila ca un rulou din panza, intr-un bloc nou. Inainte sa o comand nu era infiintata asociatia de proprietari, am primit aprobare verbala de la arhitect, cu conditia sa respect culorile blocului, ceea ce am si facut. Intre timp s-a infiintat asociatia de proprietari si presedintele blocului m-a amenintat ca este ilegal ceea ce am facut. Cum pot solutiona aceasta problema? Din ce am citit in lege nu este nevoie de aprobare de la primarie pt o copertina, daca este nevoie doar de aprobare de la asociatia de locatari si nu o obtin ce se intampla? Iar in cazul in care primesc amenda si o platesc trebuie sa dau jos copertina? Multumesc!
madalinams, utilizator
In primul rind nu ati spus ce temei legal invoca asociatia pentru a va interzice instalarea acelei copertine ? In al doilea rind asociatia nu are absolut nici un drept legal de a da amenzi.
A invocat faptul ca modific aspectul blocului si trebuie sa primesc semnaturi de la 50+1 din proprietarii apartamentelor. Nu stiu de unde pot primi amenda, ma gandesc ca poate face reclamatie..
Reclamatie nu pot face decit la primarie (nu are treaba cu aprobarea 50+1 dintre proprietari) si asta daca exista o hotarire de CL care sa fi aprobat un regulament de urbanism care sa prevada anumite interdictii si sanctiuni. Era bine sa fi obtinut in scris mai multe informatii de la acel arhitect.

Am pe whatsapp mesaj de la inginerul blocului imi care imi scrie ca solicitarea de la arhitect a fost aprobata, dar cand am sunat administratoarea si i-am spus asta a zis ca este egal cu 0 ce spune arhitectul si ca trebuie neaparat aprobare de la locatari.. asta insemnanad sa ma duc la 150 de apartamente din usa in usa sa cer aprobare, ca sa fiu sigura, ca pe grup daca postez cine stie ce mai scriu si altii..
Eu va sugereaz doar sa cautati pe site-ul primariei sau prin ce cunostinte aveti, regulamentul de urbanism. Pe aia de la asociatie lasati-i in pace nu au ce sa va faca, daca nu exista vreo hotarire locala care sa va interzca montarea acelei copertine. Nu va duceti sa obtineti semnaturi, e o prostie. Asociatia nu va poate amenda, nu are dreptul, nu are atributii de agent constatator contraventional.
latka, moderator