avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie pentru copertina
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie pentru copertina

Buna seara,

Imi cer scuze daca s-a mai intrebat dar am cautat si nu am gasit.

Vrem sa punem o copertina la intrarea in bloc. Copertina este fixa.
Avem sau nu nevoie de autorizatie?

Cati locatari (procentual) trebuie sa fie de acord cu montarea copertinei. 50%+1 sau mai mult?


Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 14 Noiembrie 2013
Adriantot, moderator
legal hotararile se dispun 50+1 dintre proprietari
Nu ati precizat despre ce fel de copertina este vorba
Intentionati sa executati copertina la calea de acces in imobil?
Conditionat de materialul din care urmeaza sa fie realizata copertina,de greutatea acestuia,
de varianta tehnica de fixare la structura de rezistenta a imobilului,exista posibilitatea sa fie necesar acordul asociatiei de proprietari si acordul autoritatii publice locale care sa emita autorizatie constructie si certificat de urbanism
Multumesc pentru raspuns.

Este o copertina simpla bazata pe fier si policarbonat. Este la intrarea in bloc, deci ati presupus corect este la calea de acces in bloc.

In principiu nu afecteaza in niciun fel structura de rezistenta a blocului.
Acordul asociatiei exista.

Multumesc inca o data!
Avand in vedere materialul si greutatea acestuia,din care urmeaza sa fie executata copertina,structura de rezistenta a imobilului nu este afectata
Pe cale de consecinta executia copertinei nu necesita autorizatie de constructie si certificat de urbansim
Asigurati-va ca la finalul lucrarii sa incheiati PV receptie si garantia lucrarii
Multumesc frumos pentru raspuns
Si totusi, se schimba aspectul exterior al cladirii, nu ar trebui totusi autorizatie?

Alte discuții în legătură

Copertina de policarbonat Miha2003 Miha2003 Ce aprobări trebuie sa obțin pentru a .mi monta la geamul apartamentului meu o copertina din policarbonat .Mentionez ca este necesară aceasta copertina ... (vezi toată discuția)
Reabilitare termica luca luca luca luca Pentru efectuarea unei lucrari partiale de reabilitare termica (nu toate apartamentele au subscris ideii), este necesar certificat de urbanism si autorizatie ... (vezi toată discuția)
Buna tuturor. recent am instalat pe balcon o copertina retractabila ... madalinams madalinams Buna tuturor. Recent am instalat pe balcon o copertina retractabila ca un rulou din panza, intr-un bloc nou. Inainte sa o comand nu era infiintata asociatia de ... (vezi toată discuția)