Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Părinți mei dețin în urma căsătoriei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Părinți mei dețin în urma căsătoriei un apartament ...

Buna ziua! Părinți mei dețin în urma căsătoriei un apartament și o casă pe care doresc sa le lase copiilor mei.Problema este că tata mai are 3 copii din căsătorii anterioare. Am citit că orice forma de cvc,donație,testament este atacabilă.Daca părinți mei ar divorța și în urma partajului tata ar ceda cota lui mamei fara nici o pretenție iar mama devenind unica proprietara să facă donație copiilor mei ceilalți moștenitori ar mai putea ataca cumva?Sau este aceasta o soluție posibilă și sigură? Va rog sa ne ajutați cu un răspuns.
Partaj pot face si în timpul casatoriei, nu trebuie sa divorteze. Partajul fara pretentii, nu mai e partaj, e donatie.

Și atunci ce i se făcut că acești 3copii sa nu aibă nici un drept.Unul a crescut cu mine care va primi și el ceva.Celalalt nu are pretenții iar al 3 a apărut după 40 de ani și vrea avere.Eu sunt singura care are grije de părinți mei in plus casa este cumpărată de mine și de soțul meu dar n am putut sa o luam pe numele nostru.

Manuela Rășină, administrator
daca tot va ingrijiti parintii, faceti contract de iintretinere cu ei si pastrati dovezile intretinerii.
in timp, daca veti vrea si depinde unde va duce viata, donati la momentul oportum copiilor, acum nu mi se pare potrivit.
Da ar fi o soluție numai că eu nici la momentul actual nu pot pune un bun pe numele meu și nici soțul.E o situație destul de complicata.
Manuela Rășină, administrator
ce varsta au copiii si cati aveti ?