Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin expirat pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin expirat pierdut

Buna ziua!
Am fost sa imi solicit un nou buletin (motiv: urma sa expire cel vechi) si mi s-a spus sa revin cu vechiul buletin pentru a-l lua pe cel nou. Intre timp, buletinul vechi a expirat, insa l-am si pierdut (am constatat in ziua in care voiam sa merg sa iau buletinul nou). Se poate, va rog, sa imi spuneti ce este de facut in acest caz? Buletinul cel nou este gata, se poate ridica fara a fi predat cel vechi sau trebuie intai declarat pierdut?
Nu va faceti griji. Se va face mentiune pe cererea de preschimbare ca in cazul in care il veti gasi pe cel vechi, va obligati sa il predati. Puteti sa va legitimati pentru ridicare si cu alt act de identitate, pasaport, legitimatie, etc.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business