Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Normă și jumătate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Normă și jumătate

Bună ziua! Am și eu o întrebare scurtă... Dacă lucrez la o firmă cu normă întreagă... Pot lucra la aceeași firmă cu jumătate de normă? Mă interesează dacă pot face o normă și jumătate la aceeași firmă...
popa607, utilizator
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, o persoana poate incheia c.i.m. cu norma intreaga / timp partial cu un nou /același angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga/ timp partial.