Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Câte tipizate există pentru certificatele de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Câte tipizate există pentru certificatele de absolvire a cursurilor ...

Câte tipizate există pentru certificatele de absolvire a cursurilor de formare profesională și care sunt acestea?
În urma finalizării cursurilor de formare profesională, furnizorii vor elibera de-acum cursanților certificate de absolvire diferite pentru fiecare tip de curs urmat, potrivit unui HG nr. 474/2022, care completează HG 522/2003, ce cuprinde normele de aplicare ale OG 129/2000 privind formarea profesională a adulților.

HG nr. 474/2022 introduce patru tipizate distincte pentru fiecare tip de certificat de absolvire (inițiere, specializare, perfecționare, formarea pentru competența-cheie) și stabilește culoarea acestor documente:

- certificatul de calificare are culoarea galben deschis;
- certificatul de absolvire pentru programul de inițiere are culoarea roz deschis;
- certificatul de absolvire pentru programul de specializare are culoarea bleu deschis;
- certificatul de absolvire pentru programul de perfecționare are culoarea orange deschis;
- certificatul de absolvire pentru formarea profesională pentru competențe-cheie are culoarea gri deschis.

Pentru mai multe informații despre reglementările cu privire la certificatele de absolvire a cursurilor de formare profesională, regăsiți în următorul articol: www.avocatnet.ro/articol_588...