avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce pot vinde cu codul CAEN 4791?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce pot vinde cu codul CAEN 4791?

Ce pot vinde cu codul CAEN 4791, mai trebuie adaucate alte coduri CAEN pentru a vinde prin intermediul internetului tot ce cuprinde produse alimentare si nealimentare?
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 01:19, 30 Septembrie 2010
Clasa include:
-comert cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala
-comert cu amanuntul al oricarui tip de produs prin internet, pe baza de comanda
-vanzarea directa prin intermediul televiziunii radioului, telefonului
-licitatii cu amanuntul pe internet
Sunt excluse vanzarea cu amanuntul a autovehiculelor, piese si accesorii pentru acestea,motociclete si piese pentru acestea
Va salut!
Sunt nou pe forum, si vad acum mai sus ca este interzisa vanzarea online a pieselor si accesoriilor auto si moto. Mai jos dau numai doua link-uri de vanzari online de asa ceva, ei cum or fi facut? Multumesc.!
[ link extern ] /
[ link extern ] /
Spun asta pentru ca si eu am o firma de productie cod CAEN 2931, as dori sa-mi vand produsele si online cu amanuntul sau engros prin atasarea pe site a acestei activitati de vanzare online . Pe langa adaugarea unui nou cod CAEN la ORC (care inca nu-l stiu), mai trebuie facut ceva?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2010
Motorola, utilizator
Nimeni care sa ne explice cum procedeaza magazinele citate de Motorola?
Sunt excluse vanzarea cu amanuntul a autovehiculelor, piese si accesorii pentru acestea,motociclete si piese pentru acestea


Sunt excluse din clasificarea statistica a codului 4791, in sensul ca sunt incluse in alte coduri: 451 si 453 si 4540.

In rest, poti vinde orice.

Nu este interzis, ci este doar codificat in alta parte.

Alberto Kurtyan
Spun asta pentru ca si eu am o firma de productie cod CAEN 2931, as dori sa-mi vand produsele si online cu amanuntul sau engros prin atasarea pe site a acestei activitati de vanzare online . Pe langa adaugarea unui nou cod CAEN la ORC (care inca nu-l stiu), mai trebuie facut ceva?


Nu este necesara adaugarea niciunui cod.
Toate codurile de productie au incluse implicit activitatile de comercializare ale obiectelor fabricate (logic, nu?) indiferent de modul de comercializare: internet, case de comenzi, tirguri, oboare, magazin, show-room, prin agenti, etc.
De ex. o fabrica de piine poate vinde piinea (o poate comercializa).

Daca vrei sa vinzi si altceva decit ce produci pe 2931, atunci completeaza cu 4791 si 4799.

Alberto Kurtyan
Ultima modificare: Joi, 30 Septembrie 2010
Albert Kurtyan, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

4791 comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet BUNU11 BUNU11 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cu un aspect. Referitor la codul CAEN 4791, avand autorizate si depozit si site si sediu social si cod caen ... (vezi toată discuția)
Cod caen pentru magazin piese auto cu vânzare online? Rusu88.rusu88@gmail.com Rusu88.rusu88@gmail.com Buna seara . Pentru un magazin piese auto cu vânzări online ni s a recomandat codul Caen 4791 . Din ce am văzut la codul 4791 este specificat ca este ... (vezi toată discuția)
Cod caen ioana_v ioana_v Buna ziua, Pentru un magazin online care vinde produse din carne, produse lactate, oua, fructe, legume, peste, bauturi, toate provenind din ferma proprie, cu ... (vezi toată discuția)