Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Recensământ - pot trece soția ca locuind într-un ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Recensământ - pot trece soția ca locuind într-un apartament și eu în altul?

La Recensământul 2022, pot trece soția - cetățean străin - ca locuind într-un apartament și eu în altul?
Am 2 apartamente proprietate personală, ambele pe numele meu. Soția e cetățean străin rezident în România.
Întrebarea e dacă pot trece la Recensământ pe soție ca locuind într-unul din apartamente și pe mine ca locuind în celălalt.
Aș dori să fac asta fiindcă circulă zvonuri cum că la oamenii mai în vârstă (cazul nostru) există posibilitatea rechiziționării uneia din locuințe în caz de „forță majoră”...
teologul, utilizator
Daca datele din formular nu sunt corecte aceasta nu se valideaza.
Bineînțeles. Completează soția formularul de recenzare. Interesează cine locuia, unde locuia anul trecut, cu/fără mențiune de domiciliu. La recensământ, nici nu trebuie să completeze neapărat proprietarul din moment ce poate completa chiriașul, inclusiv fără contract de închiriere.