Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , vreau sa expun o situatie cu care se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , vreau sa expun o situatie cu care se confrunta o societate , ca urmare a incetarii CIM al unui salariat . Un salariat , care este angajat timp de 13 ani in cadrul ...

Buna ziua ,
un salariat , este angajat timp de 13 ani in cadrul unei firme .
Din motive economice , angajatorul nu mai poate sustine activitatea economica si propune incheierea relatiilor de serviciu - cu preaviz ptr salariatul in cauza .
Se convine la incheierea contractului , cu acordul ambelor parti si se elibereaza adeverinta de vechime .

De aici incep si discutiile/ problemele ptr care va scriu . Salariatul sustine ca ii lipsesc din vechime- in cadrul firmei - cativa ani - nu specifica exact cati ...dar ameninta ca o sa ii caute pe angajatii mai vechi ai firmei ( pe cei de acu' 15 ani ) cu care sa mearga in instanta si sa ii sustina afirmatiile - referitoare la vechime si la incadrare . Totodata acuza si faptul ca el nu este muncitor necalificat- asa cum a citit ACUM in adeverinta de vechime , si sustine ca el a desfasurat o activitate calificata in cadrul societatii .
La solicitarea noastra de a prezenta diploma / certificat / atestat pentru care sustine ca are calificare ....raspunsul a fost ca '' seful nu l-a lasat sa mearga la specializari '' ( si de la manipulant marfa cum apare in cim - el afirma ca a desf si activitati de mecanica )
Vreau sa intreb , cum poate face proba salariatul ca a fost angajat mai inainte decat data din documentele pe care soc le are . E vorba de o angajare de acum 13 ani , dar salariatul afirma ca ar fi pe putin 16 ani de cand este '' venit in firma ''. Cat si despre aspectul privind incadrarea , ce masuri poate lua instanta si in baza a ce ?!
Mentionez ca nu are pretentii banesti , cel putin deocamdata - deoarece toate drepturile salariale i-au fost achitate la zi .
Pentru ca nu aveam statele de plata semnate de catre el , am redactat o declaratie in numele lui , pe care a semnat-o si olograf , si prin care sustine ca societatea nu are nicio datorie de nicio natura catre el .
Fisa postului si CIM , nu sunt semnate .

Cu martori și înscrisuri poate dovedi.
Cornel Vasile, Consilier juridic