Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Returnare auto second hand dupa incheiere contract v-c ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Returnare auto second hand dupa incheiere contract v-c (persoane ...

Returnare masina second hand dupa incheiere contract v-c (intre persoane fizice)

Am cumparat de la o persoana fizica un autoturism la care s-a stricat motorul pe drumul de intoarcere spre orasul meu.

Doresc sa i-l returnez si sa-mi returneze banii.

Am incheiat contract v-c, masina a fost scoasa de pe fiscalul lui dar, datorita situatiei, nu am pus-o pe fiscal in orasul meu si nici la inmatriculari pe numele meu.

Intrebarea este: daca ne hotaram amiabil sa ii returnez masina si sa imi returneze banii, care e procedura? Mai trebuie sa o pun pe fiscalul meu, sa ii fac R CA, sa o inmatriculez cu toate taxele aferente, si apoi sa facem un nou contract de V-C sau e mai simplu de atat?
danutza33, utilizator
Doar un pic mai simplu.
Masina aia in mod normal a ajuns singura la fiscal la tine.
Faci un alt contract, ii dai fiscal, si atat.
Nu trebuie RCA, sau sa ajungi la serviciul inmatriculari.
Dar stiu ca serviciul de taxe locale notifica la inmatriculari unde sunt obligat sa inscriu masina in 3 luni de la achizitie.
(Mentionez ca inca n-am pus-o pe fiscalul meu, desi am depasit 1 luna - voi plati o amenda de 40 lei)
Pe talon scrie ca e instrainata catre mine.
danutza33, utilizator
Nu e obligatie sa o transcrii la serviciul inmatriculari in 90 de zile. Dupa 90 de zile se suspenda inmatricularea, daca cineva e prins circuland, amenda e 1000-2000 lei, se retin certificatul si numerele.
Tu poti sa o vinzi mai departe sau sa o inscrii pe tine la serviciul inmatriculari atat in termenul de 90 de zile, cat si ulterior, doar sa nu circuli cu ea dupa 90 de zile.