Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! In urma unui proces de partaj mi a fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! In urma unui proces de partaj mi a fost atribuita ...

Buna ziua!
In urma unui proces de partaj mi a fost atribuita mie locuinta cumparata cu credit " prima casa".Sunt obligata sa platesc anumite despagubiri fostului sot..(aprox. 140000 ron) In cazul in care nu am bani sa l despagubesc, ma poate executa silit sa mi ia casa, chiar daca sunt cu ratele la zi?( sunt rate de plata pana in 2040) Sau ma executa pe salariu pentru suma datorata?Mentionez ca nu am alte bunuri, proprietati, etc....doar salariul.
Aura Daniela, utilizator
Daca suma depaseste 10 mii de lei, da, executarea silita poate fi si imobiliara, riscati sa ramaneti fara casa. Bineinteles ca intai se indestuleaza banca.
intelegeti-va asupra platii sau daca nu va intelegeti, mai bine mai faceti un imprumut ( daca e posibil)
Multumesc!