Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort extracomunitar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort extracomunitar

Buna ziua,
va rog daca se poate sa ma ajutati cu o informatie. Fiica sotului meu s-a casatorit cu un cetatean turc la Cluj Napoca, acum cca 7 ani. Problema e ca s-au despartit de vreo 2 ani, el intorcandu-se in Turcia. Ar dori sa divorteze si el a spus ca e dispus sa vina la Bucuresti la un notar. Este posibila aceasta varianta?
Va multumesc.
Thora, utilizator
Buna seara!

Da, pot merge la notar, aceasta este si varianta cea mai rapida de desfacere a casatoriei.
Pentru mai multa siguranta ar fi bine sa apeleze la instanta.
Avocatul se poate dovedi mai util in acest caz.

Daca turcul vine doar o singura data va fi insuficient.
La instanta avocatul se poate descurca mult mai bine in toate circumstantele.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat