Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În anul 2021,am avut 10 luni de concediu medical cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În anul 2021,am avut 10 luni de concediu medical cu cod 114 ...

În anul 2021,am avut 10 luni de concediu medical cu cod 114 și două luni lucrate. Am dreptul la concediu de odihnă pentru anul 2021? Cu mulțumiri!
art. 145 din Codul Muncii
(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihnă anual și în situația în care incapacitatea temporară de muncă se menține, în condițiile legii, pe întreaga perioadă a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat să acorde concediul de odihnă anual într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care acesta s-a aflat în concediu medical.