Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua, Cum se defineste din punct de vedere fiscal ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua, Cum se defineste din punct de vedere fiscal locuinta ...

Buna ziua,

Cum se defineste din punct de vedere fiscal locuinta de serviciu conform carei baze legislative?

Va multumesc,
Corina Vasile
Pentru ca o locuinta sa fie considerata locuinta de serviciu, este obligatoriu ca punerea acesteia la dispozitia salariatului sa fie justificata prin specificul activitatii, iar locuinta sa faca parte din patrimoniul angajatorului. In aceasta situatie contravaloarea folosintei nu reprezinta avantaj in natura.

Daca locuinta este inchiriata, chiria suportata de angajator pentru locuinta pusa la dispozitia salariatului reprezinta avantaj conform art. 76 alin.(3) lit. b) din Codul fiscal.

Conform Codului fiscal, avantajele in bani si in natura sunt venituri impozabile la nivelul persoanelor fizice care le primesc.