Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caut un avocat in Pitesti pe o speta de acces la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caut un avocat in Pitesti pe o speta de acces la informatii publice. ...

Caut un avocat in Pitesti pe o speta de acces la informatii publice. Concret, pentru ca am criticat pe contul public al primariei si al primarului de Pitesti am fost interzis pe acestea. In SUA Trump a fost obligat prin proces sa permita tuturor accesul la contul sau. [ link extern ]
Solutia instantelor din SUA nu prea are corespondent in practica judecatoreasca autohtona, noi avand un cu totul alt sistem de justitie.
De aceea va trebuie un avocat curajos si foarte bine pregatiti, dar si noroc de un judecator istet, cu gandire inovativa.....(greu de gasit in zolele noastre)
Buna ziua!

Pe aceasta platforma nu se fac recomandari.
Puteti cauta un avocat din lista publica a avocatilor inscrisi in Baroul Arges.
Libertatea cuvantului este dreptul dvs. fata de autoritatile statului, in sensul ca ele nu va pot interzice sa publicati pe canalele de comunicare care accepta mesajele dvs. Ea nu impune obligatii autoritatilor de stat sau tertilor de a va accepta si publica mesajele.

Cu alte cuvinte: puteti publica pe cont propriu si la ziarele sau websiteurile care in mod voluntar accepta sa publice mesajele dvs. Nu puteti sili un ziar sau website sa va publice mesajele.
Am mentionat ca in SUA canalele de comunicare ale persoanelor publice sunt considerate publice, si nu ai voie sa blochezi pe nimeni - cazul Trump care a blocat pe unii si apoi prin proces a fost obligat sa-i deblocheze. Am impresia ca la noi nu este in nici un fel legiferat acest lucru. si poate ar fi cazul. Nu stiu cum este tratata problema in UE, pentru ca e clar ca noi trebuie sa ne conformam legislatiei UE la capitolul libertati.