Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna Ziua, in data de 10.02 mo-a fost reținut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna Ziua, in data de 10.02 mo-a fost reținut permisul in urma ...

Buna Ziua, in data de 10.02 mo-a fost reținut permisul in urma unei tamponari cu victima. Dupa expirarea dovezii nu am cerut prelungire. Dosarul nu este inca solutionat. Se considera zile de suspendare zilele de cand a expirat dovada pana la solutionare daca nu prelungesc dovada?
Articolul 103
............................

(1^1) În situația prevăzută la alin. (1) lit. c), d) și e), suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune de către șeful poliției rutiere pe raza căreia a fost săvârșită fapta, începând cu ziua imediat următoare celei expirării prelungirii valabilității dovezii înlocuitoare. În situația în care valabilitatea dovezii înlocuitoare a permisului de conducere nu a fost prelungită sau a fost eliberată fără drept de conducere, din perioada de suspendare prevăzută la alin. (1) lit. c), d) și e) se deduce perioada în care titularul permisului de conducere nu a avut dreptul de conducere, conform art. 97 alin. (3). Dispoziția privind suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se emite în termen de 5 zile de la data la care șeful poliției rutiere pe raza căreia a fost săvârșită fapta a luat cunoștință de soluționarea procesului penal și se comunică titularului permisului de conducere în termen de 15 zile de la emiterea acesteia.
...............................
[ link extern ]
Deci se scad zilele in care nu am avut dovada prelungita din cate înțeleg eu din text. Acum sa vedem la soluționare dacă or sa faca asta dupa ce se inchide dosarul.

latka a scris:

Articolul 103
............................

(1^1) În situația prevăzută la alin. (1) lit. c), d) și e), suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune de către șeful poliției rutiere pe raza căreia a fost săvârșită fapta, începând cu ziua imediat următoare celei expirării prelungirii valabilității dovezii înlocuitoare. În situația în care valabilitatea dovezii înlocuitoare a permisului de conducere nu a fost prelungită sau a fost eliberată fără drept de conducere, din perioada de suspendare prevăzută la alin. (1) lit. c), d) și e) se deduce perioada în care titularul permisului de conducere nu a avut dreptul de conducere, conform art. 97 alin. (3). Dispoziția privind suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se emite în termen de 5 zile de la data la care șeful poliției rutiere pe raza căreia a fost săvârșită fapta a luat cunoștință de soluționarea procesului penal și se comunică titularului permisului de conducere în termen de 15 zile de la emiterea acesteia.
...............................
[ link extern ]

ia in considerare ca dovada a fost prelungita automat, toata starea de alerta plus 10 zile. ultima zi de stare de alerta a fost 08.03
Da, am luat in considerare. Totuși de pe 18 martie sunt 2 luni. Acum sa vedem dacă ma încadrează pe legea veche care era atunci cu 90 de zile, sau cea noua unde e suspendarea mai mare.

Eduard Ciprian Slai a scris:

ia in considerare ca dovada a fost prelungita automat, toata starea de alerta plus 10 zile. ultima zi de stare de alerta a fost 08.03