Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, pentru profesiile liberale, asa cum sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, pentru profesiile liberale, asa cum sunt ele prevazute ...

Buna ziua, pentru profesiile liberale, asa cum sunt ele prevazute in LEGE nr. 200 din 25 mai 2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România cum se face dovada vechimi in specialitate? Nefiind inregistati la ONRC/neavand CIM/respectiv neavand PFA/neavand o organizatie care sa clarifice acest lucru/nu se aplica prevederile OUG 44/2008 si nici legea 125/2022. Iar emiterea unde adeverinte de vechime in specialitate de catre noi insine nu are baza juridica legala. Adeverintele de venit emis de ANAF nu dovedesc nici ele vechimea in munca. Multumesc anticipat!
Adeverintele sunt eliberate de catre dvs ... nicio alta institutie nu va poat elibera astfel de documente ... Vechimea în muncă și, după caz, vechimea în specialitate este considerată perioada în care PFA a desfășurat activitate economică și a achitat contribuțiile, taxele și impozitele legale, nefiind luată în considerare perioada în care PFA nu a avut activitate generatoare de venit sau a avut activitatea suspendată.

Prin urmare, de la ANAF va trebui sa obtineti dovada platii contribuțiilor, taxelor și impozitelor legale.