Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... varsta copil lasat singur , conform legii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

varsta copil lasat singur , conform legii

varsta copil lasat singur .

Buna ziua,

conform legii (care ?) pana la ce varsta e OBLIGATORIU ca minorul sa fie insotit de un adult , oriunde s-ar afla ?
ca o consecinta, de la ce varsta am voie sa las copilul singur la diverse activitati de cateva ore cum ar fi : mersul la scoala, in parc, stat singur acasa .

imi aduc aminte de o limita de 12 ani, dar nu gasesc legea.
ma intereseaza strict aspectul legal ( ca altfel da, cei din generatia mea mergeam singuri la scoala din clasa intai )
.

multumesc.
alex5, utilizator
scuze,272 am vrut sa scriu.
Si nici nu o sa gasiti vreodata o reglementare exacta. Tocmai din considerentul ca fiecare copil se dezvolta diferit.
Unul la 4 ani stie sa scrie, sa citeasca, sa rezolve un puzzle mai dificil, altul la 10 ani, linge priza.
Lasatul singur sau nu este un aspect ce tine de parinti, in functie de copilul pe care il au. De raspuns, raspunde oricum, pana la varsta majoratului, din punct de vedere penal
A-l supraveghea este o chestie de bun simt. Nu cred ca vreun parinte, odata ce copilul implineste 18 ani, nu mai este interesat de situatia scolara, de anturaj, de locurile pe care le frecventeaza, de preocuparile lui etc.
raluk0207 a scris:

A-l supraveghea este o chestie de bun simt. Nu cred ca vreun parinte, odata ce copilul implineste 18 ani, nu mai este interesat de situatia scolara, de anturaj, de locurile pe care le frecventeaza, de preocuparile lui etc.

sa lasam aspectul de "bun simt" . pe mine ma intereseaza latura legala.
pana cand esti obligat sa-l tii de manutza (la propriu!) cand se duce in parc sau la scoala.
si "daca" esti obligat.
pana cand adultul e pasibil de acuzare penala in caz ca pateste ceva copilul , singur fiind. pana face "copilul" 18 ani ?
alex5, utilizator
Pai "latura legala" are la baza niste aspecte de "bun simt".
Legiutorul are in vedere relatiile socio- umane, dezvoltarea psihica si fizica a individului, atunci cand reglementeaza situatii.
Da, parintele raspunde de copil, pana ce acesta implineste 18 ani si dobandeste capacitate deplina de exercitiu.
Dvs vreti un raspuns exact la o ipoteza extrem de generala.
Acuzare penala la ce? In legatura cu ce? Cine a savarsit infractiunea? Este intentie directa, indirecta, culpa? Care e contextul sarvarsirii? Cine e vinovat? Copilul, parintele, o terta persoana?

In exemplul dvs cu copilul lovit de masina, depinde si iar depinde.
Daca a sarit copilul in fata masinii, e de vina si parintele pentru ca nu a avut grija de el si (probabil) si soferul dupa cum a respectat sau nu legislatia rutiera- a avut viteza, a consumat bauturi alcoolice, nu a adaptat viteza la conditiile meteo etc.
Daca soferul s-a urcat cu masina pe trotuar si a lovit copilul, nu raspunde parintele.
raluk0207 a scris:

In exemplul dvs cu copilul lovit de masina, depinde si iar depinde.

of, am pus o intrebare foarte concreta . mai incerc o data :
copil lasat singur sa plece in parc aflat la 10 minute de mers pe jos, traverseaza AIUREA, e lovit de masina, sofer nevinovat, pietonul (copilul) vinovat.
1) copilul are 5 ani . poate fi acuzat (penal) parintele de neglijenta sau altceva ?
2) copilul are 10 ani. poate fi acuzat (penal) parintele de neglijenta sau altceva ?
3) copilul are 17 ani si 10 luni. poate fi acuzat (penal) parintele de neglijenta sau altceva ?

bunul simt imi spune ca la 1 DA, la 2 si 3 NU. dar procurorul ce zice ?
alex5, utilizator