avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lista nume Bloc, Asociatie proprietari.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lista nume Bloc, Asociatie proprietari.

Buna ziua,

Este legal ca o Asociatie de proprietari, un bloc, sa afiseze la scara blocului, lista cu persoanele care locuiesc in Scara de bloc respectiva?

1. Exista o lista la interfon, cu numele de familie al fiecarei familie locatar. In exterior, la interfon.

2. In interiorul scarii de bloc, exista avizier, unde de asemenea sunt trecute numele de familie si apartamentul, si lista de cheltuieli.

Intra aceste aspecte sub incidenta GDPR ? Este ok sa ii afisezi numele unei persoane la scara blocului?

Cel mai recent răspuns: Adrianro2019 , utilizator 22:39, 14 Mai 2022
Conform norme GDPR in listele lunare de intretinere nu se consemneaza nume si prenume proprietar ci numar apartament
intr-un comentariu aici pe avocatnet, dupa un search, am observat ca acum ceva timp scriati ca asociatiile de proprietari nu intra sub incidenta GDPR. daca e nevoie pot sa caut comentariul dumneavoastra.
Ideea e, s-a schimbat ceva de atunci?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! va rog sa ma lamuriti intr-o situatie: gdpr si codul ... Lumyna Lumyna Buna ziua! va rog sa ma lamuriti intr-o situatie: GDPR si Codul Muncii ne obligă să ținem salariile secrete. Legea 196 spune că salariile ... (vezi toată discuția)
Administratia blocului unde locuiesc abuzează de dreptul de ... Medusa888 Medusa888 Administratia blocului unde locuiesc abuzează de dreptul de a scrie la vizier tot ce i trece prin cap. De curând am solicitat sa se facă AG și m am trezit ... (vezi toată discuția)
Divulgarea pe facebook a valorii sumei restante la întreținere a unui proprietar de către președintele asociației de proprietari MagdalenaMariaGrosu MagdalenaMariaGrosu Președintele Asociației de Proprietari a furnizat în cadrul unor comentari pe Facebook de pe pagina personală a unui proprietar-debitor valoarea sumei ... (vezi toată discuția)