Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lista nume Bloc, Asociatie proprietari.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lista nume Bloc, Asociatie proprietari.

Buna ziua,

Este legal ca o Asociatie de proprietari, un bloc, sa afiseze la scara blocului, lista cu persoanele care locuiesc in Scara de bloc respectiva?

1. Exista o lista la interfon, cu numele de familie al fiecarei familie locatar. In exterior, la interfon.

2. In interiorul scarii de bloc, exista avizier, unde de asemenea sunt trecute numele de familie si apartamentul, si lista de cheltuieli.

Intra aceste aspecte sub incidenta GDPR ? Este ok sa ii afisezi numele unei persoane la scara blocului?

Conform norme GDPR in listele lunare de intretinere nu se consemneaza nume si prenume proprietar ci numar apartament
intr-un comentariu aici pe avocatnet, dupa un search, am observat ca acum ceva timp scriati ca asociatiile de proprietari nu intra sub incidenta GDPR. daca e nevoie pot sa caut comentariul dumneavoastra.
Ideea e, s-a schimbat ceva de atunci?