Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am realizat venituri si am contribuit la penstie cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am realizat venituri si am contribuit la penstie cu mai mult ...

Am realizat venituri si am contribuit la pensie cu mai mult de 5 salarii medii, avand doua job-uri. Este corect sa mi se plafoneze punctajul, desi mi-au fost retinute contributiile?
mic57, utilizator
Despre ce perioada vorbiti?

Cornel Vasile a scris:

Despre ce perioada vorbiti?

Cred ca m-am autolamurit, Legea 263/2010, art 2 pct. c)principiul contributivităţii, conform căruia fondurile de asigurări sociale se constituie pe baza contribuţiilor datorate de persoanele fizice şi juridice participante la sistemul public de pensii, drepturile de asigurări sociale cuvenindu-se în temeiul contribuţiilor de asigurări sociale plătite;

Ma precis, fraza finala "drepturile de asigurări sociale cuvenindu-se în temeiul contribuţiilor de asigurări sociale plătite;", adica tot ceea ce s-a platit devine drept cuvenit. Daca am platit mai mult decat suma corespunzatoare la 5 puncte, mi se cuvin atatea puncte cate rezulta din plata facuta, chiar daca punctajul depaseste 5. Eu asa inteleg, sper, corect.