avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Am platit avans fara contract eveniment. Pot sa fiu ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Am platit avans fara contract eveniment. Pot sa fiu daca in judecata pentru anulare neanuntata?

Buna ziua. In 2020 am platit un avans pentru o nunta in 2021. Datorita pandemiei nu a putu avea loc nunta in 2021, eu am dorit sa anulam si sa ne restutie bani. Mi sa spus ca nu se poate si m-au programat pe alta data in 2022 avand in vedere ca asta era singurul lucru posibil am aceptat. Timplu a trecut si noi am rupt logodna. Nu am semnat contract, am platit doar un avans si aveam o factura. Avand in vedere ca nu aveam contract nu stiam ca trebuie sa anunt. Eu plecand din tara nu am fost in legatura cu ei si nu am mai vorbit nimic. Considerand ca in lipsa de contract vor programa alta nunta. Acuma m-au anuntat ca ma dau in judecata ca nu au reusit sa dea de mine, nunta fiind planuita peste doua saptamani, iar eu nu am raspuns la numar necunoscut. Pot sa fiu daca in judecata fara contract? Desi nu au nici o clauza ca trebuie sa anunt si cand? Nu inteleg cum se poate sa ma dea in judecata in acest sens. Ar trebui sa caut avocat?
Ultima modificare: Luni, 16 Mai 2022
alexaaaamisss, utilizator
nu stie nimeni oare care sunt sansele sa fiu data in judecata si sa pierd un proces in aceasta situatie? multumesc

alexaaaamisss a scris:

Buna ziua. In 2020 am platit un avans pentru o nunta in 2021. Datorita pandemiei nu a putu avea loc nunta in 2021, eu am dorit sa anulam si sa ne restutie bani. Mi sa spus ca nu se poate si m-au programat pe alta data in 2022 avand in vedere ca asta era singurul lucru posibil am aceptat. Timplu a trecut si noi am rupt logodna. Nu am semnat contract, am platit doar un avans si aveam o factura. Avand in vedere ca nu aveam contract nu stiam ca trebuie sa anunt. Eu plecand din tara nu am fost in legatura cu ei si nu am mai vorbit nimic. Considerand ca in lipsa de contract vor programa alta nunta. Acuma m-au anuntat ca ma dau in judecata ca nu au reusit sa dea de mine, nunta fiind planuita peste doua saptamani, iar eu nu am raspuns la numar necunoscut. Pot sa fiu daca in judecata fara contract? Desi nu au nici o clauza ca trebuie sa anunt si cand? Nu inteleg cum se poate sa ma dea in judecata in acest sens. Ar trebui sa caut avocat?

Cineva trebuie sa citeasca, daca nu contractul (ca nu il aveti), macar regulamentul de functionare al locatiei respective. Ati avut, cu siguranta, un schimb de mesaje, ati platit o factura. Da, va pot da in judecata pentru beneficiu nerealizat si neindeplinire obligatii contractuale (chiar daca nu exista contract fizic) si pot si castiga.
Avocat va angajati .in ipoteza in care chiar va dau in judecată mergeți ta,?primiti actiunea cu.pretentiile solicitate etc.Lsvacel moment av va va formuls spararile necesare etc.Pana atunci.sunt doar discutii de dragul discutiilor?,firma redpectiva poate lusa cu smenimtares unui litigiu in speranta ca o sa cadeti la pace ,asa cum exista si posibilitatea sa va dea in judecata.In locul dvs as astepta, in lipsa unui contract exista n variante pe care le puteti sustine...
Avocat va angajati .in ipoteza in care chiar va dau in judecată ,primiti actiunea cu.pretentiile solicitate etc.La acel moment av va va formula apararile necesare etc.Pana atunci.sunt doar discutii de dragul discutiilor,firma respectiva poate plusa cu amenimtarea unui litigiu in speranta ca o sa cadeti la pace ,asa cum exista si posibilitatea sa va dea in judecata.In locul dvs as astepta, in lipsa unui contract exista n variante pe care le puteti sustine...
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iunie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract nunta - probleme cu restaurantul justagirl12 justagirl12 Buna ziua, Am si eu o intrebare, de fapt mai multe. Am contractat restaurantul pentru nunta cu aproape un an inainte de eveniment, toate au fost bune si ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati: formatie muzicala care nu-si respecta contractul danieldanydanut danieldanydanut :(( Salut, ma numesc Daniel, am avut nunta in vara aceasta, am ales formatia de muzica Tomis Quartet din Constanta, am facut cu ei un contract semnat si ... (vezi toată discuția)
contract restaurant pentru nuntă - taxă impusă AMC_Anna AMC_Anna Bună ziua, Înainte de pandemie am semnat un contract cu un restaurant pentru organizarea nunții. În contract era menționat un număr de 120 de persoane ... (vezi toată discuția)