Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Exista conflict de interese daca la o primarie ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Exista conflict de interese daca la o primarie comunala sotia ...

Exista conflict de interese daca la o primarie comunala sotia este primar si sotul contabil sef(sau sef compartiment financiar-contabil?
Dacă între cei doi există raporturi de subordonare directă, este caz de incompatibilitate. În cazul în care superiorul ierarhic direct al dlui contabil șef este orice altă persoană, alta decât primarul (de ex viceprimarul, un director, etc), nu există incompatibilitate.
Kyandra, moderator
Din cite cunosc primarul este superiorul ierarhic fiind vorba de o primarie comunala.
Vedeți că și la primăriile de comună există viceprimar, existând posibilitatea ca structura respectivă să fie în subordinea directă a acestuia și nu a primarului, caz în care nu există incompatibilitate. Dacă primăria respectivă are site, este posibil ca acolo să fie postată organigrama și vă puteți lămuri foarte ușor. Dacă suspiciunile dvs se confirmă, puteți sesiza Agenția Națională pentru Integritate.
Tocmai ca organigrama nu este facuta public si nimeni in afara de cei din primaria respectiva si PSD,judetean tin ascunsa organigrama pentru a nu da posibilitatea contestarii.
Ce primărie este? Să o căutăm și noi :)