Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,dacă s-a dezbatut moștenirea de pe tatăl ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,dacă s-a dezbatut moștenirea de pe tatăl defunct ...

Bună ziua,dacă s-a dezbatut moștenirea de pe tatăl defunct un apartament,între mama și cele 2 fiice,mama a cedat prin contract de vânzare cumparare cu drept de abitatie toată partea ei uneia dintre fiice.Acea parte este 81,25%,iar fiica cealaltă are 18,75%din dreptul tatălui.Fiica cu 18,75%nu a scos certificat de moștenitor dar plătește pe această cotă impozit la primărie.Ce drepturi are fiica cu 18,75%,cum își poate lua această cotă din această moștenire?Fiica care are contractul de vânzare cumpărare zice ca mama are din partea dezbătută de pe tată 50% și restul de 50%se împarte intre cele 2 fiice.
irenelacra, utilizator
Care certificat de mostenitor sa scoata?
Fiica ce detine 3/16 parti ar trebui sa faca un partaj cu sora sa, care detine cota de 13/16 parti.

Fiica cu 3/16 nu a scos certificat de mostenitor pe partea sa atunci cand s-a dezbatut mostenirea.,din motive medicale nu a avut atunci posibilitatea sa il scoataCealalta fiica majoritara ii cere sa se duca sa îsi scoata acel certificat si nu doreste sa ii de a drepturile din cota parte
irenelacra, utilizator
raluk0207

irenelacra a scris:

Fiica cu 3/16 nu a scos certificat de mostenitor pe partea sa atunci cand s-a dezbatut mostenirea.,din motive medicale nu a avut atunci posibilitatea sa il scoataCealalta fiica majoritara ii cere sa se duca sa îsi scoata acel certificat si nu doreste sa ii de a drepturile din cota parte

Pe 3/16 trebuie certificat de mostenitor?Cealalta fiica cu 13/16 nu doreste partaj.

raluk0207 a scris:

Care certificat de mostenitor sa scoata?
Fiica ce detine 3/16 parti ar trebui sa faca un partaj cu sora sa, care detine cota de 13/16 parti.

Este un singur certificat de moștenitor, eliberat în câte un exemplar pentru mama și fiice.
Se poate adresa biroului notarial unde s-a dezbătut succesiunea.
Dacă nu se înțeleg, vor trebui sa facă partajul în instanță.