Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport cu rezidenta in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport cu rezidenta in strainatate

Va rog frumos sa ma ajutati cu o intrebare: Poate sa isi renoveze fratele meu pasaportul expirat cu rezidenta in Spania daca nu a avut niciodata buletin? (Nu avem pe nimeni in Romania) A implinit 18 ani anul acesta.

A venit in Spania cu 13 ani si de aceea nu si-a facut buletin.

Nu stim cum sa procedam...

Multumim frumos!!
Ati transcris certificatul de nastere al baiatului la autoritatile romane? Daca nu , trebuie mai intai transcris certificatul de nastere la consulat si apoi dupa ce i se va elibera certificat romanesc va putea aplica pentru carte de identitate si pasaport romanesc. Daca nu are domiciliul in Romania sau acte de spatiu pentru o adresa in tara, atunci isi poate preschimba doar pasaportul. Ne puteti contacta pentru inderumari in privat sau pe e-mail.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Multumim foarte frumos!! Vom face atunci o programare la consulat ca sa transcriem certificatul de nastere.
Ati fost de mare ajutor!!! Multumim din nou!

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Ati transcris certificatul de nastere al baiatului la autoritatile romane? Daca nu , trebuie mai intai transcris certificatul de nastere la consulat si apoi dupa ce i se va elibera certificat romanesc va putea aplica pentru carte de identitate si pasaport romanesc. Daca nu are domiciliul in Romania sau acte de spatiu pentru o adresa in tara, atunci isi poate preschimba doar pasaportul. Ne puteti contacta pentru inderumari in privat sau pe e-mail.

Dupa inscrierea certificatului de nastere la ambasada/consulat, solicitati un pasaport de CRDS (cetatean roman cu domiciliul in strainatate). Nu are nevoie de buletin daca nu locuieste in Romania.