avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport cu rezidenta in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport cu rezidenta in strainatate

Va rog frumos sa ma ajutati cu o intrebare: Poate sa isi renoveze fratele meu pasaportul expirat cu rezidenta in Spania daca nu a avut niciodata buletin? (Nu avem pe nimeni in Romania) A implinit 18 ani anul acesta.

A venit in Spania cu 13 ani si de aceea nu si-a facut buletin.

Nu stim cum sa procedam...

Multumim frumos!!
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 20:54, 6 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati transcris certificatul de nastere al baiatului la autoritatile romane? Daca nu , trebuie mai intai transcris certificatul de nastere la consulat si apoi dupa ce i se va elibera certificat romanesc va putea aplica pentru carte de identitate si pasaport romanesc. Daca nu are domiciliul in Romania sau acte de spatiu pentru o adresa in tara, atunci isi poate preschimba doar pasaportul. Ne puteti contacta pentru inderumari in privat sau pe e-mail.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Mai 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Multumim foarte frumos!! Vom face atunci o programare la consulat ca sa transcriem certificatul de nastere.
Ati fost de mare ajutor!!! Multumim din nou!

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Ati transcris certificatul de nastere al baiatului la autoritatile romane? Daca nu , trebuie mai intai transcris certificatul de nastere la consulat si apoi dupa ce i se va elibera certificat romanesc va putea aplica pentru carte de identitate si pasaport romanesc. Daca nu are domiciliul in Romania sau acte de spatiu pentru o adresa in tara, atunci isi poate preschimba doar pasaportul. Ne puteti contacta pentru inderumari in privat sau pe e-mail.

Dupa inscrierea certificatului de nastere la ambasada/consulat, solicitati un pasaport de CRDS (cetatean roman cu domiciliul in strainatate). Nu are nevoie de buletin daca nu locuieste in Romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dubla cetatenie minor 14 ani Gogolino Gogolino Buna seara.Poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema ? Eu sunt romanca ,casatorita cu un italian si am un baiat care a implinit 14 ani in februaie. I-am ... (vezi toată discuția)
Schimbare carte identitate in spania + certificat nastere bebe pentru zbor daniela013 daniela013 Buna ziua, va rog daca puteti sa ma ajutati cu cateva informatii...anul viitor imi expira buletinul (2014) si as dori sa stiu cum il pot renova de la ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate rita2121 rita2121 Buna ziua si bine vam gasit. am si eu o intrebare in legatura cu buletinul ... m-am casatorit acum in anul 2012 si acum Luna vitoare este divortul. noi ne-am ... (vezi toată discuția)